| HALICKIE, woj. Podlaskie | pow. 5000m2 |
Ten ogród nad rozlewiskiem był dla nas dużym wyzwaniem i jednocześnie podbudował nieco naszą wiarę w ludzi (w kontekście klientów i naszego zawodu oczywiście). Jak się później okazało to był nasz pierwszy, ale nie ostatni klient, który swą przygodę jaką jest budowa domu zaczął od współpracy z architektem krajobrazu.
Problematyka
Właściciele ogrodu nad rozlewiskiem, zgłosili się do nas bo chociaż sami doskonale wiedzieli czego chcą, oraz co też ważne czego nie chcą 😉 to zadanie i problematyka działki trochę ich przerosły. Są to bardzo świadomi Inwestorzy dlatego współpraca była dla nas czystą przyjemnością.
Działka inwestycyjna jest dość typowa dla podlaskiej wsi, wąska i bardzo długa. Największym jej atutem jest dostęp do rozlewiska rzeki. Jednocześnie stwarza to duży problem logistyczny w realizacji budowy, gdyż z obu stron sąsiadują z działką istniejące gospodarstwa domowe. Jedyny dostęp na działkę jest od strony frontowej, co przy wąskim pasku wymaga dobrego planu realizacji inwestycji.
Zakres naszego działania
Nasza współpraca na tym etapie zakładała sporządzenie koncepcji zagospodarowania terenu wraz z propozycją obiektów kubaturowych, włącznie z domem. Tu muszę zrobić małą dygresję. Zdarza się, że na etapie koncepcyjnym podejmujemy się opracowania propozycji domu mieszkalnego. Zawsze przy tym podkreślamy, że jesteśmy architektami krajobrazu więc skupiamy się na ładnych kadrach i wkomponowaniu bryły w krajobraz i planowane przez nas zagospodarowanie. W skrócie robimy tak, żeby ładnie wyglądało 🙂 Oczywiście funkcjonalność podobnie jak w ogrodzie ma dla nas ogromne znaczenie, jednak podkreślamy, że nie jesteśmy architektami, nie chcemy wchodzić w ich buty i może okazać się, że pewne zaproponowane przez nas rozwiązania będą do zmiany.
Wracając do tematu 🙂 ogród nad rozlewiskiem posiada rozbudowany program funkcjonalny. Jak zawsze wychodzi na przeciw potrzebom Inwestora i obejmuje wszystkie „prośby i życzenia”.
Charakterystyka układu i funkcji
Z uwagi na bardzo długą działkę, zdecydowaliśmy się na cofnięcie domu w jej głąb. Zyskaliśmy w ten sposób większy ogród frontowy i przestrzeń na miejsca parkingowe oraz duży garaż. Do domu prowadzi długi jednak biegnący po skosie podjazd. Takie błahe rozwiązanie urozmaiciło przestrzeń. Na wysokości domu podjazd przechodzi w drogę techniczną zapewniającą dojazd do położonych w głębi działki obiektów.
Ogród nad rozlewiskiem cechuje lekki, lecz przy tym układzie znaczący spadek terenu w kierunku rzeki. Wymagało to wprowadzenia tarasów z zachowaniem, na prośbę inwestorów, wygodnego dojazdu dla wózków do wszystkich części ogrodu.
Na tyłach domu zlokalizowaliśmy duży taras z centralnie umiejscowionym kominkiem zewnętrznym. Z tarasu wsród roślinności prowadzi zejście do ogrodu. Mamy tu ukryty w rabacie, niewielki ogród warzywny wraz z krzewami owocowymi. W dalszej części ogrodu nad rozlewiskiem znajdują się dwa obiekty kubaturowe.
„Tańcbuda” 🙂
Pierwszy z nich to potocznie zwana przez Inwestorów „Tańcbuda”. Koncepcja zakłada prostą bryłę nawiązującą materiałami do domu mieszkalnego. Obiekt otwarty przeszkleniami na ogród w stronę wody. Jego głównym przeznaczeniem jest organizacja imprez do 50 osób. Bezpośrednio do obiektu przylega plac z regularnie rozmieszczonymi krzewami wielopniowymi o pokroju parasolowatym. Po wkomponowaniu odpowiedniego oświetlenia przestrzeń stanowi przedłużenie tańcbudy. W ładne dni oraz ciepłe wieczory może pełnić funkcję zewnętrznego salonu wypoczynkowego lub parkietu do tańca pod gołym niebiem. Wszelkie obiekty kubaturowe zaproponowane w zagospodarowaniu wymagają oczywiście odpowiedniego zaaranżowania wnętrza w tym dobrania materiałów wykończeniowych oraz dobrania elementów wyposażenia. Jest to bardzo duży zakres prac dlatego detale aranżacji wnętrz zostaną wykonane w późniejszym etapie… 🙂
Altana
Na tyłach Tańcbudy zlokalizowaliśmy duże ognisko, które jest elementem spinającym oba obiekty kubaturowe w ogrodzie. za ogniskiem zaś, stanęła altana. To obiekt z założenia, bardziej kameralny do użytku inwestorów i najbliższej rodziny.
Altana posiada przestrzeń kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową. Dzięki przeszkleniom da się zamknąć i wykorzystywać w chłodne lub deszczowe dni. Dużą atrakcją tego obiektu jest taras na dachu. Pozwala on cieszyć się widokami na otaczający krajobraz czy gwieździste niebo.
Otoczeniem altany jest nie tylko roślinność projektowana, ale także obszerny trawnik do gier zespołowych oraz plac zabaw wkomponowany w rabatę. Z uwagi na dużą powierzchnię działki roślinność utrzymana ma być w charakterze naturalistycznym. Z pewnością dominować tu będą trawy ozdobne oraz byliny. Mamy nadzieje namówić inwestora także na łąki kwietne ale to w kolejnym etapie naszej współpracy.
Plaża
Ostatnią już, ale jedną z najatrakcyjniejszych przestrzeni ogrodu nad rozlewiskiem jest strefa nadwodna. Inwestor stworzył sobie warunki do wykonania prywatnego kąpieliska z plażą i pomostem, a my ubraliśmy to w całość :). Na pomoście stanęła balia oraz sauna.
Podsumowanie
Myślę, że teraz już rozumiecie dlaczego Inwestor potrzebował pomocy i konkretnego planu działania :). Tak duża Inwestycja z reguły rozciąga się w latach, ale idąc od końca do frontu działki Inwestorzy umożliwiają sobie korzystanie z dobrodziejstw terenu od początku prac. W ubiegłym sezonie powstała plaża, w tym czas na pomosty i saunę. Za rok zapewne altana, a działka stanie się idealnym obiektem rekreacyjno-wypoczynkowym.
W temacie zieleni dodam jeszcze, że na działce znajduje się tylko jeden, ale za to prze ogromny dąb. Stworzenie koncepcji pozwoli inwestorom posadzić wiosną kluczowe drzewa.