|   JÓZEFÓW, woj. Mazowieckie   |   pow. 1800m2   |

ogród pod lasem - front domu

Ogród pod lasem jest jednym z moich ulubionych. Nie potrafię konkretnie wymienić czym zaskarbił sobie to miano, jednak całokształt mnie urzeka. Zawsze, gdy wracam do tych wizualizacji patrzę na nie z ogromną przyjemnością.

Zacznijmy od początku

Zaczynając prace projektowe, zastaliśmy dom w stanie surowym, położony na atrakcyjnej działce pod Warszawą. Co w niej takiego atrakcyjnego? Przede wszystkim położenie pod lasem i istniejące duże sosny na terenie przyszłego ogrodu. Dodatkowo działka jest narożna a takiej w naszej ogrodowej kolekcji jeszcze nie było 🙂

ogród pod lasem - kadr 1

Grunt to priorytety

Ogród pod lasem to kolejny projekt o bogatym programie funkcjonalnym. Tym razem w przeciwieństwie do „Ogrodu Nad Stawem” mamy do czynienia z mniejszą działką co wbrew pozorom daje więcej możliwości komponowania stref. Dzięki temu łatwiej stworzyć kameralny klimat.

ogród pod lasem - taras 1

Bardzo lubię ten etap, gdy Inwestorzy opowiadają nam swoje zachcianki. Często są to bardzo sprecyzowane elementy lub funkcje i nie rzadko zaskakujące. Nie wiem czy nasi klienci są tego świadomi, ale po tym etapie zazwyczaj można dowiedzieć się bardzo dużo o człowieku 😉

Tym razem lista „zachcianek” obejmowała takie elementy:
  • ogrodzenie z pionowym podziałem i wbudowaną w narożnik kapliczką,
  • duży podjazd z miejscami postojowymi oraz przestrzenią do mycia samochodów.
  • umożliwienie organizacji w ogrodzie imprez na max 50 osób,
  • duży taras z zadaszeniem i klimatycznym oświetleniem,
  • plac zabaw dla dzieci (najlepiej w formie domku na drzewie z wykorzystaniem istniejącej sosny),
  • miejsce na basen lub trampolinę
  • przestrzeń ze szklarnią i ogrodem warzywnym
  • ziemianka

Efekty naszej pracy

Ogród pod lasem na życzenie Pani Inwestor nie jest w pełni utrzymany w leśnym klimacie. Najbliższe otoczenie domu oraz przestrzeni gospodarcza obfitują w pastelowo kwitnące byliny oraz trawy ozdobne.

ogród pod lasem - ogród frontowy 1

Ogrodzenie

Szczerze mówiąc co jak co, ale że będziemy projektować kapliczkę to nigdy do głowy mi nie przyszło. I nie ze względów religijnych czy wyznaniowych, tak po prostu zawsze wydawało mi się, że kapliczka to relikt przeszłość, że stawiali je nasi pradziadkowie i dziadkowie ale nie my. Jak bardzo się myliłam 🙂

Gdy już przyszło nam zmierzyć się z tematem, zaproponowaliśmy klientom rozwiązanie proste, może nawet minimalistyczne ale z pewnością oryginalne i przykuwające uwagę.

ogród pod lasem - kapliczka

Front domu

Bardzo ucieszyło mnie również, że Inwestorzy sami wyszli z inicjatywą stworzenia pasa przedogródu. Bardzo chcieli mieć ażurowe ogrodzenie w układzie pionowym, jednak jak każdemu zależało im na stworzeniu poczucia intymności.

W efekcie ogrodzenie z dwóch stron otoczone jest zwartą zielenią. Dodania pasa nasadzeń pozwoliło nam również, na roślinną kompozycję powitalną pomiędzy furtką, a bramą wjazdową.

ogród pod lasem - ogrodzenie

W ogrodzie pod lasem dom jest tak usytuowany, że przed domem stworzyła się duża przestrzeń do zagospodarowania. Duży podjazd okala zieleń, a dzięki istniejącym sosnom mogliśmy stworzyć nasadzenia wzbogacone o gatunki leśne.

ogród pod lasem - ogród frontowy 3

Chodnik łączący furtkę z drzwiami frontowymi skąpany jest w bylinach i trawach ozdobnych, a po jego lewej stronie rozpościera się duży trawnik wprowadzający w rekreacyjno-wypoczynkową część ogrodu.

ogród pod lasem - ogród frontowy 4

ogród pod lasem - ogród frontowy 5

ogród pod lasem - podjazd

Ogród pod lasem to przestrzeń na miarę szyta. Na miarę pięcioosobowej rodziny, która pochwalić się może bardzo dobrymi relacjami z bliskimi, na tyle dobrymi, że chcą mieć ich wszystkich u siebie przynajmniej raz dwa razy w roku. Naszym zadaniem było im to umożliwić.

ogród pod lasem - kadr 2

Ostatecznie w ogrodzie można urządzić przyjęcie na 50 osób. Udało się to osiągnąć tworząc przestrzenie wielofunkcyjne i na tyle duże, aby dawały możliwość swobodnego aranżowania.

ogród pod lasem - kadr 3

ogród pod lasem - kadr 4

ogród pod lasem - taras 1

ogród pod lasem - taras 2

Tył domu to część rekreacyjno-wypoczynkowa. Głównym elementem jest tu duży taras osłonięty pergolą. Dzięki wprowadzeniu rolety rzymskiej taras jest użyteczny zarówno w słoneczne dni jak i w przypadku niewielkiego deszczu, czy brzydszej pogody. Bezpośrednio obok taras zaprojektowaliśmy blat kuchenny z grillem gazowym oraz miejsce na ognisko.

ogród pod lasem - kadr 6

ogród pod lasem - ognisko

ogród pod lasem - kadr 7

Dodatkowym elementem relaksu jest taras z huśtawkami typu kokon oraz z wanną spa (jacuzzi). Pośród roślinności stworzyliśmy plac na którym w zależności od potrzeb Inwestorzy mogą rozstawić basen, trampolinę lub stoły do biesiadowania.

ogród pod lasem - kadr 8

ogród pod lasem - kadr 9

Jak wspomniałam na początku, dla naszych klientów ważna była organizacja miejsca dla dzieci. W ogrodzie pod lasem udało nam się umieścić: miejsce do gry w koszykówkę na podjeździe, duży prostokątny trawnik do gier zespołowych oraz obszerny… nazwijmy go plac zabaw.

ogród pod lasem - domek na drzewie

Inwestorom zależało na domku na drzewie, jednak my z poszanowania starych sosen zaproponowaliśmy platformy na konstrukcji własnej, które tylko okalają pnie tworząc złudzenie domku na drzewie. Obiekt jest wielofunkcyjny gdyż rodzina zawiera w składzie trzy dziewczynki więc jak łatwo się domyślić o konflikty nie trudno :).

ogród pod lasem - plac zabaw 1

ogród pod lasem - plac zabaw 2

Pośród platform znajdują się równoważnie, zjeżdżalnia, dwie huśtawki, hamak, tablica kredowa, kącik ze stolikiem, pufy, taras widokowy, drabinki i oczywiście pokój w którym można się schować jak w prawdziwej bazie.

ogród pod lasem - plac zabaw 3

ogród pod lasem - plac zabaw 4

Na koniec jeszcze słów kilka o części gospodarczej. Klientce bardzo zależało na ogrodzie warzywnym oraz szklarni.

ogród pod lasem - kadr 8

ogród pod lasem - kadr 9

Pośród rabat schowaliśmy jeszcze kompostownik do szklarni dokleiliśmy drewutnię, a w rogu działki zaprojektowana została ziemianka. Jej nowoczesna forma nie rzuca się w oczy, a płaski dach pokrywa zieleń ekstensywna.

ogród pod lasem - ziemianka

ogród pod lasem - kadr 11