ogród pod miastem okładka

|   OLMONTY, woj. Podlaskie   |   pow. 1500m2   |

ogród pod miastem-green pix partner 1

Tym razem zapraszamy do ogrodu pod miastem położonego w sypialnianej otulinie Białegostoku. Co go wyróżnia? Naszym zdaniem naturalny charakter roślinności, wynikający z podejścia właścicieli do tematu jakim jest otoczenie domu.

ogród pod miastem-green pix partner 2

Chociaż jest to ogród pod miastem i leży w bardzo niewielkiej odległości od Białegostoku, to na działce nie czuje się typowego klimatu podmiejskiej dzielnicy. Otoczenie stanowią głownie pola i las. Jest jeden bliski sąsiad, którego nie da się nie zauważyć, więc musieliśmy go uwzględnić w komponowaniu nasadzeń.

długi podjazd w ogrodzie

front domu

Jak każdy ogród, ten postawił przed nami kilka problemów do rozwiązania, a inwestorzy próśb do spełnienia. Na działkę prowadzi długi, stosunkowo wąski pas terenu otoczonego polami. Inwestorom zależało na jak najbardziej naturalnym wjeździe, bez typowej nawierzchni utwardzonej. Podjazd kończy się na wiacie parkingowej cofniętej w głąb działki.

wiata parkingowa

ścianka wspinaczkowa w ogrodzie

Takie rozwiązanie wymagało atrakcyjnej aranżacji, gdyż wiata widoczna jest nie tylko z połowy ogrodu, ale przede wszystkim z domu.

ogród pod miastem-green pix partner 3

Wypoczynek

ogród pod miastem-green pix partner 4

W ogrodzie pod miastem najważniejszy był aspekt wypoczynkowy. Poproszono nas (jak prawie zawsze 🙂 ) o wyprowadzenie funkcji mieszkaniowych na świeże powietrze. Klienci poddali nam pod rozwagę kilka fajnych pomysłów z których ochoczo skorzystaliśmy.

ogrodowy salon

pergola z kominkiem

jadalnia w ogrodzie

W najbliższym otoczeniu domu powstał ogrodowy salon. Taras odsunięty od ściany budynku po przez dystans w postaci rabaty bardzo uatrakcyjnił przestrzeń. Pod pergolą znaleźliśmy miejsce na strefę jadalnianą oraz wypoczynkową, a wszystko zwieńczone jest kominkiem.

ogród pod miastem-green pix partner 5

pergola ogrodowa

Odkąd w Białymstoku powstał tor wyścigowy, południowa granica miasta w zależności od kierunku wiatru narażona jest na dość intensywny hałas. Problem ten pojawia się u naszych Inwestorów dość często dlatego niewielki fragment ogrodzenia zostanie wykonany z litego muru i zostaliśmy poproszeni o element wodny.

zbiornik wodny, nowoczesna kaskada

Powstała propozycja prostego zbiornika z przelewem kaskadowym. Dla uściślenia dodam, że plusk wody zaliczany jest do białego szumu, który wnosi wiele pozytywnych aspektów w otoczenie człowieka. Jego dużą i podstawową zaletą jest zagłuszenie hałasów płynących z otoczenia co z kolei pozwala się wyciszyć i zrelaksować.

ogród pod miastem-green pix partner 6

Z drugiej strony domu zaproponowaliśmy długi taras łączący trzy sypialnie. Pierwotnie projekt domu przewidywał okna balkonowe jednak nie uwzględniał tarasu. Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i tak powstała alternatywna przestrzeń głównie z myślą o najmłodszych mieszkańcach.

ogród pod miastem-green pix partner 7

ogród pod miastem-green pix partner 8

Zabawa

Taras łączy pokoje dzieci z rozległym trawnikiem za którym pośród roślinności ukryty jest kącik do zabawy. Z reguły staramy się robić place zabaw na oku tak, aby można było swobodnie obserwować dzieci z salonu lub kuchni jednak w tym przypadku dzieci są już nieco starsze i jak to ładnie ujął Inwestor napewno będzie je słychać, ale lepiej żeby nie było ich widać 🙂

ogród pod miastem-green pix partner 9

hamaki w zieleni

drewniane tipi

Funkcjonalność

Nie zabrakło również miejsca na ognisko, które nie tylko umila jesienne wieczory, ale także pozwala pozbyć się odpadów organicznych z ogrodu.

ogród pod miastem-green pix partner 10

Pragmatyzm nakazuje, aby ogród pod maistem był w dużej mierze funkcjonalny, dlatego wkomponowaliśmy w działkę strefę gospodarczą. Znalazło się miejsce na niewielki budynek gospodarczy, szklarnię oraz ogród warzywny z kompostownikiem.

ognisko w ogrodzie

ognisko

Ostatnio wielu klientów posiadających ogród pod miastem prosi nas o wkomponowanie warzywnika, szklarni, a nawet sporej strefy owocowej. Przykład takiego rozwiązania prezentowaliśmy w ogrodzie pod lasem.