| OLMONTY, woj. Podlaskie | pow. 1500m2 |
Tym razem zapraszamy do ogrodu pod miastem położonego w sypialnianej otulinie Białegostoku. Co go wyróżnia? Naszym zdaniem naturalny charakter roślinności, wynikający z podejścia właścicieli do tematu jakim jest otoczenie domu.
Chociaż jest to ogród pod miastem i leży w bardzo niewielkiej odległości od Białegostoku, to na działce nie czuje się typowego klimatu podmiejskiej dzielnicy. Otoczenie stanowią głownie pola i las. Jest jeden bliski sąsiad, którego nie da się nie zauważyć, więc musieliśmy go uwzględnić w komponowaniu nasadzeń.
Jak każdy ogród, ten postawił przed nami kilka problemów do rozwiązania, a inwestorzy próśb do spełnienia. Na działkę prowadzi długi, stosunkowo wąski pas terenu otoczonego polami. Inwestorom zależało na jak najbardziej naturalnym wjeździe, bez typowej nawierzchni utwardzonej. Podjazd kończy się na wiacie parkingowej cofniętej w głąb działki.
Takie rozwiązanie wymagało atrakcyjnej aranżacji, gdyż wiata widoczna jest nie tylko z połowy ogrodu, ale przede wszystkim z domu.
Wypoczynek
W ogrodzie pod miastem najważniejszy był aspekt wypoczynkowy. Poproszono nas (jak prawie zawsze 🙂 ) o wyprowadzenie funkcji mieszkaniowych na świeże powietrze. Klienci poddali nam pod rozwagę kilka fajnych pomysłów z których ochoczo skorzystaliśmy.
W najbliższym otoczeniu domu powstał ogrodowy salon. Taras odsunięty od ściany budynku po przez dystans w postaci rabaty bardzo uatrakcyjnił przestrzeń. Pod pergolą znaleźliśmy miejsce na strefę jadalnianą oraz wypoczynkową, a wszystko zwieńczone jest kominkiem.
Odkąd w Białymstoku powstał tor wyścigowy, południowa granica miasta w zależności od kierunku wiatru narażona jest na dość intensywny hałas. Problem ten pojawia się u naszych Inwestorów dość często dlatego niewielki fragment ogrodzenia zostanie wykonany z litego muru i zostaliśmy poproszeni o element wodny.
Powstała propozycja prostego zbiornika z przelewem kaskadowym. Dla uściślenia dodam, że plusk wody zaliczany jest do białego szumu, który wnosi wiele pozytywnych aspektów w otoczenie człowieka. Jego dużą i podstawową zaletą jest zagłuszenie hałasów płynących z otoczenia co z kolei pozwala się wyciszyć i zrelaksować.
Z drugiej strony domu zaproponowaliśmy długi taras łączący trzy sypialnie. Pierwotnie projekt domu przewidywał okna balkonowe jednak nie uwzględniał tarasu. Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i tak powstała alternatywna przestrzeń głównie z myślą o najmłodszych mieszkańcach.
Zabawa
Taras łączy pokoje dzieci z rozległym trawnikiem za którym pośród roślinności ukryty jest kącik do zabawy. Z reguły staramy się robić place zabaw na oku tak, aby można było swobodnie obserwować dzieci z salonu lub kuchni jednak w tym przypadku dzieci są już nieco starsze i jak to ładnie ujął Inwestor napewno będzie je słychać, ale lepiej żeby nie było ich widać 🙂
Funkcjonalność
Nie zabrakło również miejsca na ognisko, które nie tylko umila jesienne wieczory, ale także pozwala pozbyć się odpadów organicznych z ogrodu.
Pragmatyzm nakazuje, aby ogród pod maistem był w dużej mierze funkcjonalny, dlatego wkomponowaliśmy w działkę strefę gospodarczą. Znalazło się miejsce na niewielki budynek gospodarczy, szklarnię oraz ogród warzywny z kompostownikiem.
Ostatnio wielu klientów posiadających ogród pod miastem prosi nas o wkomponowanie warzywnika, szklarni, a nawet sporej strefy owocowej. Przykład takiego rozwiązania prezentowaliśmy w ogrodzie pod lasem.